“Siden jeg for alvor fik øjnene op for yogaen i starten af 2016, har mit liv ændret sig fuldstændigt. Både mit personlige liv, men også min fysik og måden jeg lever på. Jeg dedikerede mig til yogaen fra starten og elsker stadig at være studerende hver eneste dag”.
“Jeg har hørt, at “The work that heals us is the work we end up doing in the world”, og det endte med at blive præcis sådan for mig med yogaen”. Nanna tror på, at vi er hele mennesker og synes al bevægelse og meditation er fantastiske redskaber til at skabe en dybere forståelse for dette. Som hun siger: “Jeg ved, at du er nok, uanset hvad eller hvem du er lige præcis i dag, og i mine sekvenser på Yogavivo vil det altid være i højsædet, at du efter din praksis lukker skærmen med en tro på det samme”.
Hun er uddannet på Bali i både ashtanga primary series 200t og i yin 50t. Hun elsker begge former, og også alt derimellem, så du vil altid møde diversitet i hendes sekvenser. Med sig har hun desuden en uddannelse som fysioterapeut fra 2019.
Sidst men ikke mindst drømmer hun om en verden med mere plads til kærlighed og yoga – “hvor kliché-agtigt det end lyder”, som hun siger.
Til din yogapraksis anbefaler Nanna disse Spotify-playlister med musik:
ATTENTION IS THE RAREST AND PUREST FORM OF GENEROSITY