Når det drejer sig om dig

Du kan se videoen, når du er medlem.

Få en gratis 30 dages prøveperiode. Ingen binding.

Pris kr. 119,-/md efter prøveperioden. Opsiger du inden 30 dage betaler du ingenting.

Hvis du vil vide mere om Yogavivo, så klik her.

Er du allerede medlem, så klik her for at logge ind

  • Tid : 28 min
  • Underviser : Stina Madelaire
  • Tema : Flow / Twist & rotationer
  • Niveau : Let øvet
  • Yogastil : Vinyasa yoga
Markér som favoritFavorit Tilføj til din kalenderKalender
Tid: :

Udforsk drejninger af rygsøjlen gennem sekvenser i flow, hvor fokus er på at starte bevægelsen indefra. Overført til livet kan det støtte dig i at blive hos dig selv, når du agerer i verden og interagerer med andre. Brug dette program til at (gen)skabe kontakten til dig selv, styrke balancen og smidiggøre rygsøjlen.
Programmet er den første i forløbet “Du skønne kvinde“.

35 KOMMENTARER

KOMMENTARER 35

    1. Post
      Author

      Kære Mie.
      Tak, det skal du nok få 😉
      Som du måske har set, er der fire nye videoer klar herinde, og jeg har optaget et par stykker mere, som nok kommer efter sommer.
      Kh
      Stina

  1. Hej Stinna,
    Jeg synes den blev for vanskelig da benene skulle bøjes ind over hinanden. Derfra og frem kunne min krop ikke rigtig være med.
    Har du noget tilsvarende du kan anbefale og kræver knap så meget slange evner?
    Vh.
    Line

    1. Post
      Author

      Hej Line.
      Beklager mit sene svar. Håber du har fundet nogle gode alternativer. Du kan krydse dine skinneben over eller foran hinanden i stedet (sukhasana eller firelog pose, hvis du skal google dem), og så lave samme twist og foroverbøjning med benene i den position. Det åbner også ydersiden af hofterne, men knapt så intens som den, jeg laver i videoen.
      Jeg har nye videoer klar herinde – bla én, der har fokus på rygdrejninger, hvor vi (så vidt jeg husker) ikke laver “den med krydsede ben” 😉
      Kh
      Stina

  2. Tusinde Tak Stina
    Dejlige stræk igennem hele min ryg
    Har brug for alle mulige positive pauser jeg kan få
    Bor i det nedlukkede Nordjylland
    Pernille

    1. Post
      Author
  3. Hej Stina
    Dejligt program, der passede perfekt til mig, som er mor, let øvet og har været væk fra yogaen i langt tid. 🙂 Jeg skal helt sikkert udforske flere af dine programmer! 🙂
    Mvh. Lisbet
    PS. Hvor er dine superfine yogabukser i denne video fra? 😉

    1. Post
      Author

      Kære Lisbet.
      Tak fordi du tager dig tid til at skrive.
      Jeg er glad for at vide, at det fungerer godt for dig.
      Håber du finder mange flere videoer, der giver dig det, du har brug for 🙂
      Bukserne er vist Onzie købt hos Yogaudstyr, men det er en temmelig gammel model…
      Kh
      Stina

    1. Post
      Author

      Hej Rikke.
      Beklager min langsomhed! Dejligt du kan bruge videoen. Vinyasa er en dynamisk yogaform, hvor fokus er på at følge åndedrættet gennem en sekvens/rækkefølge af yogastillinger. Når det er sagt, så kan man i vinyasa have fokus på fx smidighed og dybe udstrækninger, styrke og stabilitet eller noget helt femte. Du kan opleve, at vinyasa går relativt hurtigt og giver sved på panden eller foregår i et langsommere tempo, der giver mere tid til fordybelse.
      Hvis du er nysgerrig på vinyasa, vil jeg anbefale dig at søge på det herinde og prøve lidt forskellige programmer af, for at få et indtryk af, hvad det kan og hvordan du bedst kan lide din vinyasapraksis 🙂
      Kh
      Stina

    1. Post
      Author
    1. Post
      Author
    1. Post
      Author
    1. Post
      Author
    1. Post
      Author
    1. Post
      Author
    1. Post
      Author
    1. Post
      Author
    1. Post
      Author
  4. Hej Stina . Det er en skøn programserie! Dejlige øvelser og guide. Gode øvelser til krop og mindset når man lige er blevet mor ;). Tak 🙂

    1. Post
      Author
    1. Post
      Author
    1. Post
      Author

ANDRE VIDEOER I FORLØBET Du skønne kvinde!