UnderviserPeter Hunter
YogastilYoga Lab
YogatemaSmidighed & mobilitet
NiveauBegynder
KropsdelHofter & psoas
I denne video, som er den del af forløbet 'Velholdt', skal du bruge noget, der kan løfte dine hæle i squat, f.eks. to bøger, en sammenrullet yogamåtte eller andet. Vi skal lære at bruge vores styrke i mave og hoftebøjere til at hjælpe os dybere i hvile squat positionen og samtidig finde større smidighed i inderlårene i disse dynamiske øvelser.
Hvordan gøres øvelsen når knæet driller?
Jo, her er et par gode råd til knæene uden at vide hvilken bestemt øvelser der driller. Ikke alle er klar til at komme helt ned i dybden, især første gang man prøver, men forhåbentlig kan det følgende hjælpe dig:
1. Mere vægt i hælene (især for jer som griber med tæerne og dermed har vægt fremme i foden)
2. Brug kile til hælen som vist i videoen
3. Udfordre dig selv langsomt og selvkærligt i hvor dybt du bøjer knæene
Den er god for alle både mig på ti og min mor på 39 du er virkelig god til det der
Tusind tak Karen det er jeg sku glad for at høre! Dejligt i kan være med og prøver noget der svært!
Jeg kommer ikke så langt ned, men øvelserne er ☺
Det er helt okay Lisbeth!! Du kan komme længere ned på sigt, bare giv din krop den tid den skal have ! <3
Fantastiske øvelser- jeg er kæmpe fan af alle dine øvelser her på vivo. Du udfordre os, tak
Jeg føler mig “smurt” i mine led og stærk i muskulaturen.
Du gir en meget tryg og venlig indføring i øvelserne.
Tusind tak Birgitte, det er jeg meget glad for. De største fjender af fri bevægelighed i kroppen er utryghed, frygt og smerte, så er meget glad for at høre du føler dig tryg. Og til alle jer andre, øvelserne kan tage noget tid at vende sig til så gør hvad du kan idag, pas på dig selv og stol på processen.
SE MEST POPULÆRE VIDEOER MED Peter Hunter
Every emotion is connected with the breath. If you change the breath, change the rhythm, you can change the emotion