UnderviserKristine Marie Rost
YogastilYin yoga
TemaStyrke & stamina, Farvel stress
NiveauBegynder
KropsdelHofter & psoas
I denne video, som er en del af forløbet 'Livskvalitet – til dig der er fyldt 50+', arbejder vi med kroppens egen helingsevne og det fundament, der bærer dig: dine knogler, dit bindevæv og organernes samspil. I den kinesiske forståelse hænger knoglestyrke tæt sammen med nyrernes energi, og når cirkulation og åndedræt får bedre plads, støtter du både knogler, hormonsystem og kroppens evne til at regenerere.
Kristine guider dig gennem rolige stillinger, der skaber gennemstrømning i de kanaler, der påvirker knogler, lænd, hofter og bækken. Det kan være særligt relevant, hvis du mærker begyndende knogleskørhed, stivhed i leddene eller oplever ændringer i kroppen forbundet med overgangsalderen – hvor knogletætheden naturligt kan falde, og energiniveauet kan svinge.
En sekvens, du kan vende tilbage til igen og igen – når du vil støtte kroppen i at hele, stå stærkere eller finde ro indefra. Brug den frit i forløbet, alt efter hvad du har brug for.
Dette var min første yogatime.
-Og det var virkelig nogle gode øvelser. God stemme og rolig tempo.
Jeg fik for første gang i lang tid lov at mærke hvor meget min krop trænger til dette efter et svært stressforløb. TAK.
Tak Begitte for din feedback. Dejligt det kunne bruges som tiltænkt og du genfandt glæden i nødvendigheden til at hele dig. Kh K
Tak, skønt at være med igen, og at ekstra dejligt at Kristine er med igen og laver nye øvelser. Det var lige det, jeg havde brug for.
Hvor er det skønt at høre, Kirsten – tusind tak for din kommentar og fordi du var med 🙏✨
Tak, dejlige stræk.
Tak fordi du var med, Tove 😊🙏
Tak Kristine ❤️ skønne øvelser og dejlig guidning 🙏
Og tusind tak til dig for roserne og fordi du var med, Regitze 🙏❤️
SE MEST POPULÆRE VIDEOER MED Kristine Marie Rost
Every emotion is connected with the breath. If you change the breath, change the rhythm, you can change the emotion