Dæmp smerten med det fuldkomne åndedræt

FÅ ADGANG TIL VIDEOEN SOM MEDLEM
Video Overlay

UnderviserLars Damkjær

YogastilVejrtrækning

TemaÅndedræt & Pranayama

KropsdelHele kroppen

Smerter kan påvirke åndedrættet negativt på flere måder. Både ved at man trækker vejret overfladisk på grund af den forhøjede stresstilstand, som smerterne aktiverer, og ved at selve smerten forhindrer åndedrættets frie bevægelse. I denne liggende åndedrætsøvelse trænes det fuldkomne åndedræt, som vil give indsigt i åndedrættets potentiale og samtidig være beroligende. Du skal bruge en yogapølle. Videoen er en del af forløbet 'Dæmp Smerten'.

KOMMENTARER: 4
Comment Avatar Comment Avatar
Lise M
28. October 2025

Hej Lars

Tak for åndedrætsessionen. Som jeg virkelig kan bruge.

Når jeg bare skal registrere mit åndedræt mærker jeg mest mit åndedræt bevæger sig opad i hovedet. Har du nogensinde hørt om det før? Det lyder skørt, da jeg har udmærket kropsbevidsthed og kender til kroppens anatomi. Det går fint med at mærke åndedrættet i maven og siderne. Men svært ved at mærke bevægelser ved brystkasse/kraveben. Der går det istedet op i hovedet, føles det som om. Hvilken øvelse vil du anbefale jeg laver som kan rette op på det?

Bh Lise

    Comment Avatar Comment Avatar
    Lars D
    29. October 2025

    Kære Lise

    Tak for dit gode spørgsmål. Allerførst vil jeg sige, at det er en god nyhed, at du mærker åndedrættet bedst i maven og ved siderne af brystkassen. Øvre del af brystet ved kravebenet skal helst være det mindst fremtrædende. Når man primært trækker vejret her i den øvre del af brystet, er det nemlig et meget overfladisk åndedræt ofte med munden og grundet fx stress. Mellemgulvet (diafragma musklen) skal derimod gerne være den primære åndedrætsmuskel.

    Hvis du gerne vil træne og forfine din evne til at mærke ind i åndedrættet (også øvre bryst), kan du prøve min meditation “Shamatha – fokuseret opmærksomhed”, hvor man praktiserer mindfulness på åndedrættet og oplever det uden at forcere eller ændre på noget.

    Bedste hilsner
    Lars

      Comment Avatar Comment Avatar
      Lise M
      29. October 2025

      Tusind tak for svar. Positivt at der er noget godt 😅 . Jeg vil glæde mig til at prøve din meditation med opmærksomhed på åndedrættet. Forøvrigt har jeg i den sidste tid brugt en del af dine videoer, da de blide strækøvelser for bindevævet er lige hvad jeg har brug for efter en måned på hospitalet. 🙏mvh Lise

        Comment Avatar Comment Avatar
        Lars D
        30. October 2025

        Er glad hvis det kan hjælpe dig, Lise. Fortsat god restitution ovenpå dit hospitalsophold. Kh Lars

SE MEST POPULÆRE VIDEOER MED Lars Damkjær

YOGAVIVO STÅR FOR HØJ KVALITET AF YOGAUNDERVISNING MED DANMARKS DYGTIGSTE OG MEST ERFARNE UNDERVISERE