Den svære version af Kongeduens stilling

FÅ ADGANG TIL VIDEOEN SOM MEDLEM

UnderviserSimon Krohn

YogastilHatha yoga

YogatemaBagoverbøjninger, Yoga teknik

NiveauØvet

KropsdelHele kroppen

Denne video er den femte i forløbet "Kongeduens Stilling". Dette er forløbets sidste klasse, og det er her, du kan prøve kræfter med den svære version. Denne udgave af stillingen kræver stor smidighed i ryggen og i skuldrene, men hvis du ikke helt har denne smidighed, kan du stadig være med. Stillingen bliver nemlig først instrueret i en modificeret udgave, hvor du skal bruge et bælte eller et tørklæde til at gøre stillingen lettere. Det er en heftig stilling. God fornøjelse!

KOMMENTARER: 3
Bianca B
6. January 2021

Kære Simon – Tusind tak for et fantastisk forløb med kongeduens stilling! Jeg tog en af gangen, og endte med at tage alle fem i streg, da alle elmenterne i stillingen blev gennemgået så grundigt, og kroppen og sindet derfor var klar på at lege med helt til enden. Tak for at give en muligheden for at fordybe sig og lege, især i en tid med lockdown grundet corona, glædelig baghjul og godt nytår 😀

Af hjertet tak

Bianca

Sanne Yde S
21. January 2018

Kære Simon.

Tak for en skøn serie. Jeg har lavet alle programmerne flere gange – og af og til et par stykker i træk. Men i dag har jeg indviet husets nye yogasted med at lave hele serien i en lang workshop – det var udfordrende, dejligt, svært og sjovt. Og til min store overraskelse var en del nemmere fordi det kom i rækkefølge og kroppen blev så grundigt varm.

Tak!

Kærlig hilsen
Sanne
PS. Jeg holder dig ansvarlig – i hvert fald lidt – hvis jeg ikke kan komme ud af sengen i morgen:-)

    Simon K
    26. January 2018

    Kære Sanne.
    Jeg håber, at du kom ud af sengen dagen efter. Jeg blev vildt glad for at læse din kommentar. Det er lige præcis sådan, at jeg havde håbet, at serien ville blive brugt. 🙂
    Kh. Simon

SE MEST POPULÆRE VIDEOER MED Simon Krohn

Nulstil dit nervesystem
Hatha yoga, Yoga Lab
Simon Krohn
En pause med vejrtrækningen
Meditation, Vejrtrækning
Simon Krohn
Kropsscanning
Afspænding & Shavasana & Yoga nidra, Meditation, Restorativ yoga
Simon Krohn
Yoga, når du er udmattet
Hatha yoga, Restorativ yoga
Simon Krohn
Yoga, når du er bange
Hatha yoga
Simon Krohn
Yoga, når du er anspændt
Hatha yoga
Simon Krohn
Yoga, når du tænker for meget
Hatha yoga
Simon Krohn
Benene op ad væggen
Hatha yoga, Yoga Lab
Simon Krohn
Få vejrtrækningen helt ned i maven
Hatha yoga, Vejrtrækning
Simon Krohn
Brug hænderne til at fordybe vejrtrækningen
Vejrtrækning, Yoga Lab
Simon Krohn

YOGAVIVO STÅR FOR HØJ KVALITET AF YOGAUNDERVISNING MED DANMARKS DYGTIGSTE OG MEST ERFARNE UNDERVISERE