En kort praksis til hverdagen

FÅ ADGANG TIL VIDEOEN SOM MEDLEM
Video Overlay

UnderviserKristine Marie Rost

YogastilYin yoga

TemaGrounding, Mindfulness, Rolig & langsom

NiveauBegynder

KropsdelBindevæv (fascia)

Detter er en introduktion til yin yoga med en kort praksis til hverdagen. Er du ny, så start her. Har du glemt hvorfor yin yoga er så godt, så se med her igen. Er du på farten og mangler yogaredskaber, er det her sekvensen, du kan lave hvor som helst - når som helst.

KOMMENTARER: 4
Comment Avatar Comment Avatar
Cathrine
22. August 2026

hej kristine jeg syntes at jeg mangler lidt guiding i stillingerne feks siger du at når man laver et twist skal skulderen være i gulvet men det vil min ikke og der ville det være rigtig godt med nogle anvisninger i det der kan være en hurdle i stillingerne. ellers god video i godt tempo og dejligt speak. mvh cathrine

    Comment Avatar Comment Avatar
    Kristine Marie Rost
    23. August 2026

    Hej Cathrine. Du har fundet en video fra 2014 hvor jeg har undervist på dansk i et år og online er det min aller første video du ser her. Jeg anbefaler du prøver en af disse i stedet som f.eks denne 3i1 https://yogavivo.dk/forlob/tre-i-en/ jeg ved fra både flere der har fuldt mig i mange år og nye til Yinpower at disse tre videoer gør en stor forskel. https://yogavivo.dk/forlob/3-i-1-vagen-vital/ Jeg mener selv at jeg ikke er stagneret i 2014 guidning, men har udviklet min formidling kontinuerligt over de sidste 12 år til det bedre. Især har de sidste 6 år med livestream gjort en kæmpe forskel for min formidling online og jeg anbefaler derfor du prøver nogle af de nyere videoer med mig. /Kristine http://www.yinpower.dk

Comment Avatar Comment Avatar
Lisbeth Kirk M
7. January 2017

Hej Kristine,

Tak for denne yin yoga sekvens, jeg bruger den både morgen og aften, hver dag. Det er en dejlig måde at vågne op på, når den kan laves i sengen, og slutte dagen af på og falde til ro til natten. Det har hjulpet rigtig meget på at udstrække ryg og lænd og på den iskias nerve jeg har haft i klemme og døjet med i nogle år.

    Comment Avatar Comment Avatar
    Kristine R
    5. May 2017

    Hej Lisbeth

    Dejligt at høre du har nydt godt af denne gamle video og din iskias har fundet sin rete plads at boltre sig på igen. Jeg håber du ser med på nogle af de seneste da der er sket meget med den Yin yoga stil jeg underviser i.

    Kh
    K

SE MEST POPULÆRE VIDEOER MED Kristine Marie Rost

YOGAVIVO STÅR FOR HØJ KVALITET AF YOGAUNDERVISNING MED DANMARKS DYGTIGSTE OG MEST ERFARNE UNDERVISERE