Nogle gange trænger vi til pauser. Mellem intenst samvær med omverdenen, gang i den på arbejdet eller studiet eller udfordringer og omvæltninger er der mange af os, der trænger til lidt pause og lidt forkælelse.
Derfor vil vi gerne invitere dig på hjemme-retreat, hvor du efterfølgende vil føle dig genopladet og mærke markant forskel på din energi, dit humør og dit sociale overskud.
Hvis det er muligt, så find en egnet dag uden andre aftaler og slip dagligdagsprojekter, studiet, arbejdet og hvad, der ellers optager din opmærksomhed i det daglige.
Det kan være god idé at have forberedt (eller bestilt) lidt sund og nærende mad, indkøbt lidt snacks og lækker the og på forhånd have sørget for at lufte ud og rydde op, så du kan slappe fuldstændig af på dit hjemme-retreat.
Sluk hvis muligt alle skærme og hengiv dig til ro og fordybelse hele vejen igennem.
Som regel tager det lidt tid at komme ned i gear og blive opmærksom på, hvordan vi egentlig har det, og hvilke behov vi har. Så giv dig tid til at mærke efter, tid til at rumme det, du mærker og de reflektioner, der måtte dukke op. Prøv at lade det være en dag, hvor du forholder dig helt åben til ‘det der er’, så det handler om ‘væren’ fremfor ‘gøren’, som vi ellers er så vant til i vores hverdag.
Vi håber, du vil nyde din dag!
Sørg for at drikke et stort glas vand, når du vågner, så du er klar til yoga. Den første yogasekvens, du skal lave, er med Kristine. Den vækker dig og giver dig fantastisk energi til resten af dagen. Når du efterfølgende spiser morgenmad så spis i et langsomt tempo og med opmærksomhed. Du kan også have forberedt en portion lækre overnight oats aftenen før - f.eks. en af disse. Nyd derefter et langt bad eller fodbad, mens du lytter til afslappende musik, og måske har du lyst og energi til at gå en lille tur og få lidt frisk luft.
Dette er en sekvens, der forskønner dig med frisk ilt til hjernen, øget blodcirkulation og ro. Øvelserne bringer liv og flow til din krop og naturlig glød i dine kinder. Huden bliver mere spændstig, kroppen bliver bedre til at regulere dens naturlige varme, og du stråler ganske enkelt bagefter. God fornøjelse!
Start over middag med at forberede og spise en dejlig og nærende frokost. Hvis du har brug for en en opskrift, så find den i en fysisk bog. Efter du har spist, er det tid til denne reflektionsøvelse. Når du er færdig med øvelsen, så drik et stort glas vand og gør klar til yogaklassen med Lars. Der vil vi opfordre dig til at arbejde med nogle af de tankemønstre, du har identificeret i øvelsen. Sørg også gerne for at komme udenfor en tur og få frisk luft. Enten på en lang gåtur eller alternativt sæt dig ud med et tæppe eller en varm sovepose og en kop varmt at drikke.
I denne yin yoga klasse vil vi dykke ned i de 7 mindfulness kvaliteter: Ikke-dømmen, tålmodighed, nysgerrighed, ikke-stræben, accept, tillid og at give slip. Kvaliteterne stammer fra den Buddhistiske filosofi og udgør fundamentet i enhver mindfulness praksis. Vi kommer i denne klasse godt omkring i kroppen og du vil erfare den delte viden gennem stillingerne.
Start med meditationen inden din aftensmad - den giver plads og rum til alle de tanker og følelser, der er dukket op i løbet af dagen og stilner på den måde sindet. Nyd dit aftensmåltid med ro og opmærksomhed. Om muligt så giv maven en times tid til at fordøje maden inden, du laver Birgittes klasse. Sekvensen får din krop i en dyb hviletilstand, fordi den reducerer dine stresshormoner. Nyd og dyrk nu roen og fordybelsen, som du har skabt i løbet af dagen. Lav noget du elsker denne aften. Læs en god bog, lav noget kreativt, syng, dans eller hvad end du har lyst til. Inden du går i seng, kan du runde dagen af med Lailas klasse og nyde en søvn, der helt sikkert er dybere, end den plejer at være.
Dette er den fjortende video i forløbet ”En vej til frihed”, og det er en meditation, som hedder: Den venlig kroejer. Simon vil guide dig til at sidde passivt og tage imod alt, hvad der dukker op i din opmærksomhed. Din opgave er at opdage, når en ny ”gæst” ankommer og derefter sige navnet på gæsten og byde den velkommen. Det er en siddende meditation. Det kan derfor være en god idé at bruge en pølle eller meditationspude at sidde på, og hvis du ikke har let ved at sidde på gulvet, kan du selvfølgelig bare bruge en stol.
Dette er en længere praksis, der inviterer dig til at undersøge kroppen i dyb hviletilstand. Birgitte guider en detaljeret kropsscanning, og du får noget ekstra tid til at blive liggende i den afspændte tilstand. Den er perfekt som afslutning på en længere yogapraksis (over 1 time). Klassen er i sig selv også en fin daglig praksis til dig, der er ramt af stress eller sygdom og har brug for ro og restitution, eventuelt lige før sengetid. Anbefales en gang ugentligt til dig, der har en regelmæssig fysisk yogapraksis for at sikre den nødvendige hvile og fordybelse. Klassen kan eventuelt også bruges siddende i meditation på en behagelig stol. Du skal bruge: Minimum to tæpper og et par puder. Du finder en gennemgang af de viste hvilestillinger i introduktionsvideoen til forløbet "Shavasana: Hvile, næring og ro".
Et blidt, beroligende yogaprogram der er skønt at lave om aftenen til at fremme god søvn, eller hvis du føler dig stresset. Stillingerne vil hjælpe til at skabe ro i nervesystemet, løsne spændinger i hofterne og frigøre åndedrættet. Programmet er instrueret, så du også kan følge med, selvom du er ny indenfor yoga. Hav et tæppe og en (sofa)pude i nærheden.