Forbundet og stabil

FÅ ADGANG TIL VIDEOEN SOM MEDLEM
Video Overlay

UnderviserAnn-Charlotte Monrad

YogastilHatha yoga

TemaFlow, Særligt for kvinder, Kropsholdning & alignment

NiveauLet øvet

KropsdelBækkenbund, Hofter & psoas

At arbejde med de dybe, stabiliserende muskler er både vigtigt for balancen og for velvære i vores led – og efter praksis kan det føles, som om musklerne hele tiden giver dig et kram.

I denne video fokuserer vi særligt på området omkring hofteleddene med blid styrke og en rolig afspænding til sidst. Mange af øvelserne inviterer samtidig bækkenbunden med, så den både bliver styrket og afspændt.

En nærende sekvens, der giver hofter og bækkenbund både styrke, afspænding og et indre muskulært kram.

Du skal bruge et tæppe og to klodser.

KOMMENTARER: 2
Comment Avatar Comment Avatar
cecilie
7. June 2026

Elsker den her halve time – min ynglings til lige at få arbejdet musklerne igennem og følelsen af at give kroppen et yogakram!

    Comment Avatar Comment Avatar
    Ann-Charlotte Monrad
    7. June 2026

    Hvor er jeg glad for at høre det, Cecilie! Det er altid fantastisk når noget, man selv har glæde af, også fungerer for andre ❤️

SE MEST POPULÆRE VIDEOER MED Ann-Charlotte Monrad

YOGAVIVO STÅR FOR HØJ KVALITET AF YOGAUNDERVISNING MED DANMARKS DYGTIGSTE OG MEST ERFARNE UNDERVISERE